Instalacja tryskaczowa, znana również jako system tryskaczowy, jest jednym z najskuteczniejszych systemów ochrony przeciwpożarowej stosowanych na całym świecie. Składa się ona z sieci rur wypełnionych wodą, która jest uwalniana przez zraszacze przeciwpożarowe. W momencie wykrycia pożaru, tryskacze przeciwpożarowe automatycznie reagują, aby ugasić ogień lub ograniczyć jego rozprzestrzenianie do momentu przyjazdu odpowiednich służb.
Realizujemy audyty takich instalacji zgodnie z obowiązującymi normami: VdS oraz NFPA25 oraz przeprowadza montaż konstrukcji dopasowując dobór komponentów do danej przestrzeni. Tryskacz PPOŻ można spotkać w galeriach handlowych, magazynach, halach produkcyjnych, ale też w biurach czy hotelach – wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, w trosce o bezpieczeństwo osób oraz mienia.
Instalacja tryskaczowa – przepisy i serwis
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 7 czerwca 2010 roku dotyczącym ochrony przeciwpożarowej, kontrole instalacji PPOŻ należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz w roku. Podczas przeglądu pompowni sprawdzane są m.in.: badanie charakterystyki pompy, sprawdzenie obrotów silnika w charakterystyce obciążenia, pomiary temperatury łożysk. W tym rozporządzeniu znajduje się również zapis o tym, w jakich typach budynków wymagane są instalacje tryskaczowe. Więcej informacji zasięgnąć można również z prawa budowlanego oraz treści norm: PN-EN 12845, PN-EN 12259 oraz z przepisów branżowych. Po skończonym przeglądzie sporządzany jest protokół z przeprowadzonych czynności z uwzględnieniem uwag i nieprawidłowości, które zostały ujawnione podczas przeglądu.
Kilka słów o komponentach – rodzaje i przeznaczenie tryskaczy
Systemy tryskaczowe wykorzystują różne rodzaje tryskaczy, dostosowane do specyficznych wymagań ochrony przeciwpożarowej. Potocznie korzysta się też z nazwy „sprinklery”. Tryskacz wiszący jest montowany na suficie, co pozwala na równomierne rozprowadzenie wody w całym pomieszczeniu.
Tryskacze stojące są natomiast instalowane na widocznych rurociągach i mają formę paraboli. Istnieją również tryskacze szybkiego reagowania, jednak nie wszędzie można je zamocować. W skład komponentów wchodzi również zraszacz PPOŻ, który nie jest termo-czuły, tylko ma stale otwartą dyszę. Dobry monter instalacji tryskaczowych będzie wiedział, aby ująć w projekcie infrastruktury przeciwpożarowej każdy z tych komponentów, bowiem tryskacze działają punktowo, a zraszacz pożarowy działa całymi sekcjami.
Instalacje tryskaczowe – Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław i cała Polska
Projektowanie instalacji tryskaczowej to nie lada wyzwanie dla kogoś, kto pierwszy raz ma styczność z tym tematem, jednak nasi pracownicy doskonale odnajdują się w tej tematyce. Pomagamy naszym klientom od 2009 roku i znamy temat montażu oraz przeglądów doskonale. Podejmujemy się realizacji na terenie całej Polski, dlatego zapraszamy do kontaktu. Rozwiejemy wszystkie wątpliwości związane z instalacją tryskaczową i zadbamy i sprawne i jakościowe przeprowadzenie wszystkich potrzebnych procedur.